Turecká angora
Původ angorské kočky
Turecká angora patří k nejstarším přírodním plemenům na světě. Její původ není potvrzený, ale nejvíce pravděpodobné je, že žila na Kavkazu, kde jí jako ochrana proti mrazu narostla dlouhá srst. Okolo 10. století byly tyto kočky dovezeny kupeckými karavanami do Turecka. Jejich jméno je odvozené od hlavního města Turecka, Ankara (ve středověku Angora). První turecká angora se do Evropy dostala asi v 16. století. Na počátku 20. století byly kříženy s jinými dlouhosrstými plemeny, a tak stály na pokraji vyhynutí. Naštěstí se zachovaly v Turecku, odkud byly (hlavně z ankarské zoo) dováženy do Ameriky. V Turecku jsou dodnes chráněné. Organizace FIFé uznala plemeno turecká angora v roce 1988.
Povaha a charakter plemene turecká angora
Turecká angora je láskyplná a učenlivá, takže není problém ji vychovávat a učit nové kousky. Je velmi temperamentní a aktivní. Má ráda lidskou i zvířecí společnost, ovšem jen když si jiného mazlíčka nevšímáte více než tohoto kočičího aristokrata. Dobře snáší i děti. Nesmí se k ní však chovat hrubě. Svou nespokojenost dává najevo hlasitým mňoukáním. Má ráda, když je jí věnována pozornost a s oblibou se předvádí. Bohužel ne na výstavách. Snadno ji rozruší hluk a světla v cizím prostředí a její vystavování je obtížné. Tyto kočky jsou zvědavé a každou návštěvu nejprve dobře prozkoumají. Turecká angora je časově náročná, ani ne kvůli své srsti, ale kvůli své potřebě být neustále nablízku člověku, který se jí plně věnuje.
Vzhled turecké angory
Turecká angora má štíhlé a protáhlé tělo. Stavba těla je jemná a elegantní, ale přitom svalnatá. Hrudník není příliš široký. Nohy jsou dlouhé, zadní o něco více než přední. Tlapky jsou malé a oválné. Ocas je dlouhý a pokrytý dlouhou srstí. Měl by být nesen těsně pod tělem. Její krása působí nenásilně a umocňuje ji schopnost turecké angory pohybovat se pružně a měkce. Váží 2,5 až 5 kg.
Standard plemene Turecká angora
Turecká angora patří k malým až středně velkým plemenům. Její hlava je mírně klínovitá s rovným nosem. Uši jsou velké a posazené vysoko na lebce. Uvnitř mají chomáčky chlupů. Krk je středně dlouhý a silný. Oči jsou velké, mandlovitého tvaru a zešikmené. Mohou mít různou barvu. Srst je středně dlouhá (na límci je delší), hedvábná, téměř bez podsady a přiléhá k tělu. Na břiše je mírně zvlněná. Je povolena želvovinová, kouřová, žíhaná a stínovaná kresba. Turecká angora také může být jedno nebo dvoubarevná. V Evropě se nejvíce vyskytuje bílá turecká angora, ale v Americe jsou populární všechny přírodní barvy.
Základní péče o tureckou angoru
Výhodou srsti bez podsady je, že se téměř nezacuchává. Ale protože se turecká angora řadí k dlouhosrstým plemenům, měla by se minimálně dvakrát týdně kartáčovat. V zimním období se některým jedincům podsada vytvoří a srst se potom musí rozčesávat častěji. Turecká angora velmi ráda šplhá po vyvýšených místech, takže jí můžete udělat radost nějakou důmyslnou prolézačkou.
Zajímavost
V Turecku se traduje, že tomu, od koho turecká angora přijme pamlsek, se splní jakékoliv přání.
Orientační cena: 8.000,- Kč až 10.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)